Skip to content
DET MÄKTIGA RÖDA

DET MÄKTIGA RÖDA

DET MÄKTIGA RÖDA

En lagmaskot av hög kvalitet hjälper dig att hetsa upp och heja dina fans under en match. Med en balanserad personlighet kan lagets maskot fängsla och underhålla publiken. Detta kommer i sin tur att ge spelaren ett uppsving. Liverpools Mighty Red tar det till nästa nivå. Som sådan anses han vara en av de bästa maskoterna i Premier League.


Liverpool med sin lysande historia har tillbringat de flesta av sina år utan en erkänd maskot inte förrän 2012. Mighty Red introducerades officiellt som Liverpools maskot efter förvärvet av Fenway Sports Group 2012, vilket befäste Liverpools ikon som en global figur.


I ett försök att tilltala yngre fans är Liverpools maskot en LEVERFÅGEL - klubbens historiska emblem och en hundraårig symbol för staden. Det introducerades för att sammanfalla med klubbens förnyade engagemang för att engagera sig med barn och samhället.


På matchdagar är den enorma fågeln en ständigt närvarande ikon på planen, efter att ha sett många matchdagssegrar och framgångar de senaste åren. Eftersom det också hjälper till att öka varumärkesmedvetenheten, skapa en positiv image och till och med hjälper till att kontrollera klubbens uppfattning bland fans och utomstående. Med hans underhållande personlighet är det svårt för någon att gå förbi honom utan att be om en möjlighet till en fotografering när de ler med.


HUR DEN MÄKTIGA RÖDA MASKOTTEN LEDDE ANFIELD STÅR TILL EUROPEISK FOTBOLLÄRA

Den mäktiga röda har gett lycka till Anfield sedan han kom till klubben och med översynen av överbetalda spelare och personal i bakrummet har saker och ting blivit bättre sedan dess. med prestation på fotbollsplan och klubbledning. och utnämningen av "den tyska specialen" Jurgen Klopp, den mäktiga röde, leder hans spelare med sin lurviga och evigt glada själ när de låser horn i jakten på silverföremål.


Många fans kommer att ge mycket beröm till Jurgen Klopp och hans taktik för deras prestation, men Anfield-trogna håller det mäktiga röda på topp.


Jurgen Klopp är den mest framgångsrika Liverpool-tränaren på 2000-talet och har vunnit fem troféer med de röda hittills, vilket inkluderar en Champions League och Premier League-seger Ända sedan den tyske managern tog över Liverpool 2015 har han lyckats förvandla den engelska klubben till en av de bästa sidorna i världen.


Klopp gjorde om ett lag, som inte smakat så mycket framgång sedan sekelskiftet, till en av elitklubbarna i europeisk fotboll de senaste sju säsongerna.


Hans första match som Liverpool-tränare var mot Tottenham Hotspur i Premier League den 17 oktober 2015. Matchen slutade oavgjort. Han hade kommit till laget mitt under säsongen efter att Brendon Rodgers fick sparken.


Med förtroende tålamod och hårt arbete har Klopp kunnat bygga ett lag som tidigare ansågs vara bräckligt och utan kärna till ett skarpsinnigt, pålitligt och beslutsamt lag. Reds ledningsgrupp har korrekt identifierat och rekryterat den typ av spelare de behövde för att göra framsteg, och med tiden har kvaliteten på deras fotboll konsekvent förbättrats. Detta har i sin tur gett framgång på planen. De har vunnit Champions League säsongen 2018/2019, Premier League säsongen 2019/2020 och en inhemsk cup så sent som i februari 2022, även om de är i semifinalerna i både Champions League och finalerna i FA Cup för innevarande säsong. De har en riktig chans att vinna en fyrdubbling för första gången i sin historia.


Laget har ett bestämt spelmönster som kännetecknas av lysande blixtsnabba utbrytningar, koordinerad högpress och ett högt tempo orkestrerat av en stark central ryggrad. Liverpool är bra på fotboll eftersom de har spelare i världsklass som alla vet hur man arbetar tillsammans som ett lag samtidigt som de spelar i ett väldigt bra system. Och deras vilja att genomföra Klopps planer till punkt och pricka har kommit med många framgångar på och utanför planen.


SKRIVNING AV MOHAMMED SALAH FÖR ATT FÖRBÄTTRA ATTACKEN

Mohamed Salahs inverkan på Liverpool kan illustreras på flera sätt, men det var hans tyngd av mål som förvandlade laget från ett som kan vinna matcher till ett som kan vinna troféer. Hans styrka framför målet gav dem något som hade saknats.


Liverpools skyttekung under Klopps första hela säsong som ansvarig hade varit Philippe Coutinho med bara 14 mål, men även det var en förbättring jämfört med de totalt 13 som Daniel Sturridge och Steven Gerrard hade gjort bästa med under de två föregående säsongerna.


Salah gjorde 44 mål under sin debutsäsong för Liverpool.


Taktiskt var laget satt upp för att han skulle lyckas men få kunde ha förutsett att Salah, en värvning på 37 miljoner pund från Roma, skulle explodera precis som han gjorde. Det var en anmärkningsvärd rekrytering – rätt spelare vid rätt tidpunkt för att komplettera Firmino och Sadio Mane.


Plötsligt hade Klopp den eldkraft han behövde. Klopps lag samlades också någon annanstans.

Liverpool-chefen hade skisserat sin vision för den moderna ytterbacken under ett minnesvärt framträdande på måndagskvällens fotboll i september 2016.


"Hjälback är en underbar position eftersom du alltid är involverad", sa Klopp. "Den här typen av back nu är mer som en mittfältsspelare. De spelar på halvplatser, de spelar högt. De är ytter ibland, ibland mittfältare.


Tolv månader efter dessa kommentarer ställde Liverpool upp med Trent Alexander-Arnold och Andrew Robertson i samma lag för allra första gången i en 1-1 hemmamatch mot Burnley.


Resultatet var inte imponerande, men för Klopp var prestationen det. Liverpool hade 35 skott den dagen. Chefen såg något som många andra inte såg.


"Idag såg jag flytande rörelser, passera mellan linjerna, hastighetskorsningar." Med ytterbackarna som nu ger bredd och de tre första som gör mål, kunde Klopps mittfältstrio fokusera på att ge energi, täckning och stöd – deras upplevda svagheter när det gäller kreativitet är inte längre en sådan fråga med tanke på förändringen av tyngdpunkten i anfallet .


Milner, Wijnaldum och kaptenen Jordan Henderson startade tillsammans på mittfältet för första gången i den inledande hemmamatchen för den säsongen – en 1-0-seger över Crystal Palace.


Nästan tre år senare har de tre fortfarande bara förlorat en Premier League-match där de har startat vid sidan av varandra på mittfältet – och det var borta mot Manchester City.


De sista stegen till storhet


Under säsongen 2017/18 hade Liverpool den yngsta genomsnittliga startuppställningen av något Premier League-lag. De gjorde också flest ändringar i sin startuppställning för alla Premier League-lag den säsongen. Ända sedan dess har det handlat om konsekvens.


Klopp upptäckte till sin kostnad att det inte kunde finnas något utrymme för snedsteg – bara en poäng kostade hans lag titeln förra säsongen. Standarden var utomordentligt hög med tanke på konkurrensen från Manchester City. Liverpool var tvungen att hitta ett sätt att vinna varje gång


När han pratade med Klopp på Melwood tidigare den här säsongen förklarade han hur hans lag hade utvecklats för att kunna hantera allt som motståndet försökte mot dem.


Det räckte inte längre med motpress.


"Många lag såg att vi var bra på det och insåg att de överspelar", sa Klopp till Sky Sports. "Om laget tillåter oss att göra det kommer vi fortfarande att vara där med motpressen. Men väldigt ofta är det inte möjligt. Det betyder att vi nu måste kontrollera fler spel. Vi måste behålla bollen, särskilt mot kontringar.”


Förvärvet av Fabinho gav ett större defensivt skydd när det behövdes. Naby Keita erbjöd möjligheten till extra dragkraft från mittfältet om tillfället krävde det.


Klopp letade efter marginella vinster varhelst han kunde hitta dem. I september förra säsongen började Liverpool arbeta med inkaststränaren Thomas Gronnemark. Själva handlingen att använda Danes idéer är ett tecken på en kultur som strävar efter att maximera alla slags fördelar.


Innovation ökade känslan av framsteg men konsekvens var ledordet. Och när Champions League säkrades förra säsongen, såg det faktum att det inte åtföljdes av Premier League-trofén till att spelarnas hunger inte stillades.


Med Henderson som körde dem ville de ha mer.


Nu marscherar de röda i en strävan efter att vinna fyrdubbla efter att ha vunnit en trofé redan den här säsongen mot sin landsman Thomas Tuchel från Chelsea, de röda jagar fortfarande ligatiteln mot man city en svuren fiende de senaste åren med båda tränarna stämplade som "messias" av modern" fotboll är röda armén en poäng bakom titelracet och är favoriter till att vinna ligan.


Med fyra matcher kvar att spela.


De röda kan återigen njuta av ännu en fantastisk säsong med sin oändliga jakt på Silverware och det robusta Anfield-trogna som hejar på grabbarna när den stora mäktiga röda skickar publiken iväg med sin hjärtvärmande parad.


"Du kommer aldrig att gå ensam" (YNWA). de ryter tillsammans och marscherar vidare för ännu en seger mot Manchester United på tisdagskvällen.Previous article 10 هالوين عصبي

Leave a comment

* Required fields