Skip to content
Sju mest kända och roligaste maskotar i Bundesliga, Tyskland.

Sju mest kända och roligaste maskotar i Bundesliga, Tyskland.

Sju mest kända och roligaste maskotar i Bundesliga, Tyskland.

Bundesliga det tyska proffsförbundet nummer ett i fotbollsligan som ibland kallas Fußball-Bundesliga eller 1. Ibland kan man säga att ligan har brist på humor och klubbanda med undantag för de två stora rivalerna; Bayern München och Borussia Dortmund med deras välkända derby Der Klassiker.


Det här är ett minne blott, den galna och konstiga delen av Bundesligaklubbarna har anammat andan och humorn i fotboll på många sätt. Ett av de viktigaste sätten är användningen av berömda, nära hjärtat, familje- och symboliska maskotar som unikt identifierar varje klubb.


Det är normalt att klubbar använder olika taktiker för att få fansen att stänga och dela kulturen, detta hjälper till att sälja varor och i slutändan öka klubbarnas intäkter. Som sagt är klubben större än en person.


Dessa maskotar har blivit kända i det tyska och europeiska fotbollsområdet och symboliska för klubben. Nedan är de femton roligaste och mest kända maskoterna i Bundesliga:


 

Berni (en björn) – FC Bayern München

Berni karakteriseras som en rödklädd björn som föddes den 1 maj 2004 i München med en bayersk nationalitet, hans syfte är att glädja och inspirera FC Bayern München-andan till alla åldrar av klubbens fans med en favoritfras "Mia san Mia! ” (för den fullständiga viljan att lyckas) klubbens motto .


Med ett aldrig sinande kontrakt är Berni en av de mest trofédekorerade maskoterna i Bundesliga sedan 2004. Berni är avundad av sina rivaliserande maskotar då han hänvisades till att ha arresterats av Emma the Bee från Borussia Dortmund när de FC Bayern München förlorade Der Klassiker-derbyt i ett hårt omstridt derby.


I verkligheten arresterades björnen Berni och biet Emma en gång i sällskap med Arturo Vidals före detta Bayern-mittfältare och hans följe 2018, efter en vild söndagskväll. Händelsen orsakade en reaktion som resulterade i massiv försäljning av maskotar.


Emma (ett bi) – Borussia Dortmund

Emma karaktäriseras som ett sött gult bi med svarta ränder, för att representera Borussia Dortmunds symboliska färg och den aggressiva klubbandan. Namnet "Emma" kom från en legendarisk Borussia Dortmunds vänsterytter Lothar "Emma" Emmerich för hans stora prestationer i klubben och tysk fotboll.


Emma, ​​från början var en Borussia Dortmund juniorbarnmaskot, hon flyttades senare till huvudlaget eftersom hon mötte motgångar genom att inte bli accepterad på ett tag. Ändå visade maskoten att hon var värd att accepteras av fans i alla åldrar trots tanken att hon representerade barnen.


Emma har anammat sin skicklighet och gett klubbens aggressiva anda till sin fördel genom att gå med de gula lågorna, skandera slagord och sånger från klubbarna samt stärka rivaler, särskilt derbyn.


I de stora evenemangen i Borussia Dortmund Der Klassiker-derbyt har Emma setts när hon var och en omfamnar derbyts nötkött. Hon har varit med i en serie av trolling mot rivalerna Bayern München; från att fejka urinering på Bayern München-bussen samtidigt som man fejkade kontrollera däcktrycket. Hon stannade en gång i en butik i Bayern München och tappade gula blodpåsar märkta adrenalin innan helgens match. Hon kastade också bananer på Bayern Münchens målvakt och skrek i Arjen Robbens ansikte när han förlorade en straff mot Borussia Dortmund.


Trots att hon arresterades med Burni Bayern München-maskot och en före detta Bayern München-mittfältare Arturo Vidal, har hennes karaktär accepterats i klubben som en symbol för klubbens anda.


  


Wölfi (en varg) – VfL Wolfsburg

Med upp- och nedgångar i Vfl Wolfsburg; från de otroliga förlusterna, comebacks utan vinster, comebacks med knockout, hot om nedflyttning till de eftertryckliga vinsterna över rivalerna, har laget aldrig varit detsamma utan den symboliska maskoten Wolfi. Uppvisningen av laganda och enighet från grundarnas dagar har visat sig från humorn hos en maskot.


Wolfi karakteriseras som en grön varg med vitt eller grått huvud. Den aggressiva karaktären har visat sig i Vfl Wolfsburg-fotbollen trots deras ur form de senaste säsongerna.


Wolfi har varit symboliskt med morrande eller ylande mot motståndare i olika rivaliserande matcher. Detta visades väl i nedflyttningsslutspelet som de vann på grund av maskoternas inflytande som ledde till en seger på sex matcher i rad. Efter pandemin en ny värvning för klubben från Kina, väckte maskoten liv genom att tillkännage en ny Wolfi från Kina, humorn orsakade en anda av prestanda i följande matcher.


Som huvudsponsor Volkswagen har vargen tagit till sig marknadsföringen av klubben och sponsorn genom att presentera i ett par annonser. I en symbolisk animation för att fira klubben skapades en animation som hejarklagade laget och efterliknade rivaler.


Med lagets historia från ett utförande av Volkswagen, visar Wolfi-symbolen som en varg den aggressivitet, hårda arbete och uthållighet som en varg har.

Brian the Lion (ett lejon) – Bayer 04 Leverkusen

Lejonet Brian har visats som en lågmäld maskot endast i uppvisning i hemma- och bortamatcher. Han är en röd klänning med fluffigt lejonhår och svart för bortamatcher.


Han har inte uppmärksammats trots sin existens genom åren fram till klubbens orörda prestation de senaste säsongerna.


Han blev en gång hånad av Hannover SC-fans "Det var en kall miljö för lejonet, men lejon återhämtar sig inte som människor". Trots det studsade klubben tillbaka och slutade fyra och gav Lejonet en chans att ryta igen.


Herthinho (en björn) – Hertha BSC

Herthinho karakteriseras som en björn klädd med Hertha BSC-kit med brunt fluffigt hår. Trots sin närvaro i matcherna och drivande ramsor mot rivaler har han tagit ett nytt drag till Berlins gator, uppmärksammat av fotbollsfans över hela världen.


Herthinho har varit upptagen med att dela ut presenter till fansen och gå på skolevenemang. Han har setts klädd i Santa Herthinho-kostymer och ge presenter.


Han stack ut under pandemin med sina lastbilspresenter och hjälpte samhället under de svåra tiderna. Han gav en 42-åring en bil på grund av de utmaningar de stod inför.


Med sin uppvisning av ett stort hjärta har han njutit av en rad inbjudningar till rivaliserande klubbspel för att dela gåvor och vilja med sina fans.
Hennes VIII. (a billy goat) – 1. FC Köln

Mascot Hennes är en verklig bock som symboliserar klubben från staden Nordrhein-Westfalen. Det identiska med Hennes är hans symboliska kappa med den varma effekten av boende under hela säsongen, en instrumental anda för FC Köln.


Med ett aldrig sinande kontrakt som förkroppsligar klubbens identitet tog Hennes Rhein-Energie Stadion som hem för livet. Han är en av de mest kända getterna och fick sitt namn efter prins Podolski, Hennes VII. Han har lyckligtvis en kompis känd som Willi.


Under sina goda dagar har han varit symbolisk för klubben som en offentlig person, fört klubben till stora attraktioner och förkroppsligat tyskarnas största traditioner. Stora TV-stationer BBC och flera filmteam har betalat för intervjuer, medan TV-stationer från Japan och Brasilien har skapat en rutinmässig bilderbok för sina program.


Med Hennes silvdukkaraktär i tv-program är han en upptagen get. Han är uppriktigt sagt mer än en levande symbol för klubben. Hans bild finns inte bara på marchandise utan i historieböcker. Hans närvaro i matcher och hans röst ger fansen andan och påminner dem om stödet till klubben.


Sedan 1950-talet har Hennes varit i Köln bara två år efter att Hennes Weisweiler grundade klubben. Han har hedersamt omfamnat namnet på klubbens tränare genom åren, från första gången han vann tyska titlar till att presentera.


Hennes efterträdare har följt hans gener och kommer för alltid att vara i klubben.


 

Bumsi och Jünter (ett föl med Telstar-huvud) – Borussia Mönchengladbach

Bumsi var klubbens första maskot skapad av Helmut Grashoff, det var en stil baa förkroppsligad med lockigt svart hår och ögon.


Senare 1998 föddes ett karakteristiskt föl vid namn Junter, namnet var symboliskt för en infödd Mönchenglabach och en tidigare utlåning av klubben som heter Gunter Netzer.


Dess symboliska klänning är en klubbtröja med nummer 10 av 1973 års tröja. Detta var samma tröja som Gunter Netzer bar i sin senaste match när han vann mot FC Köln.


I början av 1965 publicerade en tidning varje Gunter Netzer hemmamatch, i spalterna som angav humorn han hade på aktuella frågor och han var inflytelserik i tidningen att han dök upp två gånger under tidningens år. Detta inflytande ledde till att en maskot döptes efter honom för att behålla sin själ i klubben. I de dokumenterade historierna möter Junter Borussia-spelare och barn som berättar om Gunter Netzers vardag för att påminna dem om klubben. Detta har varit en definition av Junters liv och hur viktig han är för Borussia Mönchengladbach-samhället.Previous article 10 هالوين عصبي

Leave a comment

* Required fields